Pokud se bojíte strašidel, nebylo pro vás ve čtvrtek 31. října 2024 v naší škole bezpečno. Po chodbách se ploužila strašidla, čarodějnice, zombíci, upíři a jiná havěť. Nevyhnulo se to ani třídě 5. A v hodině angličtiny. Paní učitelka Parmová si však všechna strašidla naklonila tím, že jim uvařila čaj. Na oplátku pak od nich dostala pavoučí sušenky, perníčky ve tvaru duchů, zapečené prsty nebo bonbón s příchutí psího žrádla. Když se strašidla posilnila, začalo tvoření halloweenských „skvišíků“, ale co to vlastně je, na to se zeptejte raději svých dětí. Naučili jsme se nová strašidelná slovíčka a s nimi jsme si pak zahráli Bingo o sladkou odměnu. Tímto jsme si všechny strašidelné bytosti získali a budeme mít od nich pokoj až do příštího Halloweenu.
Ve čtvrtek 31. října navštívili naši školu duchové. Byli dost troufalí. Rozhodli se v tento den vyučovat, a tak zadali skupinám dětí netradiční práci.
Žáci IV. B, VII. A a VII. B se museli vypořádávat s obtížnými úkoly, jejichž cílem bylo vytvořit strašidelné texty různých žánrů. Vznikaly pohádky, hororové příběhy, tragédie i strašidelné básně. Všechny tyto výtvory si pak skupiny představovaly předčítáním a dramatizací.
Žáci se vrhli do práce se zájmem a je nutno říct, že výsledek stál opravdu za to. Nejen že si soutěžící upevnili své znalosti v oblasti literárních druhů, forem a žánrů, dokonce se i královsky pobavili. Duchové odcházeli spokojení a hrdá paní učitelka může rozdat hezké známky.
Žáci IV. B, VII. A a VII. B
Vzpomínky na adaptační kurz pod Andělskou horou
Adaptovat jsme se začali ve středu 9. října 2024 u nádraží ve Vratimově, kde jsme nastoupili do autobusu, který nás odvezl do Suché Rudné do hotelu Paramon. Celou cestu jsme kontrolovali trasu v navigaci a také jsme sledovali, za jak dlouho tam budeme.
Po příjezdu nám vedoucí kurzu paní učitelka Miriam Kludková řekla taková ta učitelská pravidla, např. jak se máme chovat, program kurzu a jak a kde budeme jíst. Pak jsme se šli ubytovat. Všichni na pokoji chtěli spát na jednolůžkové posteli, nikdo nechtěl spát na manželském letišti. O rozdělení postelí rozhodla hra Kámen, nůžky, papír. Tu respektují všichni.
Po obědě jsme hráli na hřišti před hotelem jednu stmelovací aktivitu za druhou: vyplnili jsme třídní seznamku, podbíhali společně lano, hráli jsme živé pohádkové pexeso, svázáni k sobě nohama jsme chodili po hřišti a jiné. Seznamování bylo fajn, ale všichni jsme se těšili na fotbal, vybíjenou a volejbal, které jsme pak hráli až do večeře. Někteří se vydali na krásnou podzimní procházku. Vůbec se nedivíme, že nedaleká hora se jmenuje Andělská. Bylo tam opravdu krásně. Po večeři jsme trénovali třídní hymny a předváděli scénky ze Simpsonových, ze seriálu Pat a Mat, z pořadu Výměna manželek, z Ledového království i z Love Islandu. Moc se nám scénky povedly, byla to větší sranda než v televizi.
Ve čtvrtek 10. října 2024 ráno zahalila údolí kolem hotelu mlha, tak jsme zůstali v klubovně a pokračovali v dalších aktivitách, ve kterých jsme museli všichni spolupracovat. Odpoledne jsme se vydali na krásnou procházku ke studánce, kde paní učitelky vyhlásily soutěž o nejkrásnější hřib a nejhezčí fotku. Nejhezčí hřib přinesla Hanka Píšová. Nejhezčí fotku měla Klárka Pecháčková. Po večeři jsme vymýšleli třídní pravidla a zpívali třídní hymny. S tím nám pomáhaly naše třídní učitelky Dana Dalihodová a Pavlína Kožušníková.
V pátek 11. října 2024 ráno po lahodné snídani jsme se museli sbalit, protože už v 10 hodin pro nás přijel autobus a odvezl nás zpátky do Vratimova. Adaptační kurz byl super, už se těšíme na další akce, které nás ve škole čekají.
andělsky zadaptovaní šesťáci
Soutěž ‘Oxford Illustrator’ pořádá ZŠ K. Pokorného v Ostravě-Porubě. Děti v této soutěži uplatňují své znalosti anglického jazyka a výtvarný talent. Jejich úkolem je porozumět anglicky psanému textu a následně ho výtvarně ztvárnit. Ve školním kole byli letos nejúšpěšnější – Tereza Hlavičková z 9.A, Daniel Drkoš ze 7.B a Tereza Dubická z 5.A. Tito žáci se 17. října zúčastnili okresního kola, kde výborně reprezentovali naši školu. Velkým a krásným překvapením byl výkon Terezy Dubické, která vyhrála 1. místo v kategorii 4. a 5. tříd.
To si mohli vyzkoušet ve školní kuchyňce žáci 7. B. Naplánovali si, co kdo přinese, rozdělili se do skupinek a v úterý 8. října 2024 se pustili do kuchtění.
Všechny skupinky si připravily tzv. „Full English Breakfast“, která se skládá z vajíček, slaniny, párků, fazolí v rajské omáčce, hříbků a opečeného toustového chleba. Děvčata navíc stihla i sladkou tečku po americkém způsobu – palačinky s malinami a šlehačkou.
Všichni žáci si pochutnali a troufám si říct, že po této hodině angličtiny už slovíčka, která měli „na talíři“, nikdo nezapomene.
L. Parmová
„Cizí jazyk nám nenabízí pouze jiná slova, ale jiný svět.“ (Jan Vrba)
Již tradičně žáci 2. stupně v naší škole vždy 26. září slaví Den jazyků. I letos v tento den žáci zaplnili školní chodbu ve 2. patře a v době přestávek plnili úkoly, které si pro ně jejich spolužáci připravili. Žáci se mohli zdokonalit nejen v angličtině, němčině, slovenštině a češtině, ale mohli také nahlédnout do světa italštiny, korejštiny, francouzštiny. Překvapením byla i stanoviště ostravštiny, jazyka teenagerů a stanoviště připomínající nedávné olympijské hry v Paříži. V průběhu letošního Dne jazyků mohli žáci navštívit Anglii, USA, Jižní Koreu, Slovensko, Itálii, Francii, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko a Lucembursko.
A co všechno si mohli žáci vyzkoušet? Přiřazovali obrázky i cizí pojmy ke správným českým slovům, luštili jazykolamy, sestavovali jídelní lístky v jednotlivých jazycích, poznávali významné osobnosti mluvící danými jazyky, četli pohádku ve slovenštině, vyplňovali kvízy o jazycích i zemích. A protože i láska k cizím jazykům prochází žaludkem, za každý splněný úkol je čekala odměna v podobě lázeňských oplatků, parenice, korbáčiků, sushi, nápoje z matchy, nejrůznějších bonbónů, sušenek, závinů, donutů i koblih.
Na konci tohoto jazykového dopoledne byli spokojení všichni. Žáci, kteří si jednotlivá stanoviště připravili, protože ostatní měli o jejich práci velký zájem. Děti, které plnily úkoly, se dozvěděly hravou formou mnoho zajímavých informací a také ochutnaly nejrůznější zahraniční dobroty. A spokojené byly i paní učitelky vyučující jazyky, protože celé dopoledne bylo naprosto jasné, že poznávání cizích zemí i jazyků žáky v naší škole opravdu baví.
vyučující jazyků v ZŠ Vratimov, Masarykovo náměstí
Upozornění na bezpečnost v období stavebních prací v rámci rekonstrukce hřiště
Vážení rodiče,
dne 1. 7.2024 započala celková rekonstrukce hřiště, o kterou jsme jako škola usilovali již delší dobu. Tuto rekonstrukci zajišťuje náš zřizovatel, tedy město Vratimov. V rámci této rekonstrukce dojde k retopingu povrchu hřiště (renovace polyuretanových povrchů), výměně branek a jejich pevného ukotvení (z důvodu bezpečnosti, prevence pádu branky), instalaci nových záchytných sítí, košů na basketbal, rovněž také k vybudování zcela nového doskočiště pro skok daleký a také malého workoutového hřiště.
Zároveň dojde ke změně využití hřiště, které bude celoročně (s výjimkou zimních měsíců) k dispozici jak našim žákům, tak široké veřejnosti, a to po ukončení vyučování. Návštěvní řád hřiště a podmínky jeho užívání budou uveřejněny na našich webových stránkách v okamžiku dokončení jeho rekonstrukce.
Jelikož stavební práce budou probíhat i na začátku školního roku, upozorňujeme tímto na zákaz vstupu žáků a dalších osob do oblasti staveniště a na hřiště:
- před zahájením vyučování,
- v době polední pauzy (mezi dopoledním a odpoledním vyučováním)
- po ukončení vyučování.
Zákaz vstupu na staveniště platí do doby, než budou stavební práce zcela ukončeny a hřiště bude škole předáno k plnému užívání. Žáci budou o tomto zákazu řádně poučeni již první den školního roku 2. září 2024.
Pokud dojde k porušení tohoto zákazu ze strany žáků a dojde k případnému úrazu některého z nich, škola nenese za tento úraz odpovědnost.
M. Pelikánová, ředitelka školy
Ve dnech 20. 6. 2024 až 22. 6. 2024 se v Ostravě konal již 18. ročník mezinárodního turnaje pro postižené stolní tenisty Czech Para Open 2024 – memoriál Jiřího Daňka. Jedná se o nejstarší turnaj tohoto druhu na světě a zároveň největší turnaj pro postižené stolní tenisty v ČR, který je podporován Národní sportovní agenturou, Moravskoslezským krajem i statutárním městem Ostrava jako významná mezinárodní sportovní akce.
Naši žáci se již čtvrtým rokem zúčastnili tohoto turnaje, na kterém po celou dobu jeho konání plnili funkci podavačů míčků pro sportovce na vozíčku. Jednalo se celkem o 60 žáků 6. až 9. tříd. Stali se tak významnou součástí organizačního týmu, který měl celkem 400 členů, neboť bez podavačů míčků si totiž není vůbec možné realizaci takového turnaje představit. Svůj podíl na něm měli i pedagogové školy, kteří byli na turnaji společně s žáky, stejně tak jako já. Někteří žáci byli na turnaji již poněkolikáté, jiní jeho atmosféru zažívali poprvé. To, že se naši žáci svého úkolu zhostili velmi dobře jsem měla možnost zažít jak na samotném turnaji, ale potvrdil mi to i děkovný dopis (náhled zde: Poděkování ZŠ Vratimov), který škola obdržela od organizátorů turnaje.
Žákům aktivní účast při hře na mezinárodním turnaji přinesla nezapomenutelný zážitek v podobě osobního setkání se zahraničními sportovci, s paralympioniky i medailisty. Turnaje se zúčastnilo celkem 205 sportovců ze 35 zemí a to nejen z České republiky, Slovenska, Polska nebo Německa, tedy ze zemí nám blízkých a známých. Žáci na turnaji měli také možnost poznat sportovce z Itálie, Ukrajiny, Srbska, Brazílie, Francie, Španělska, Finska nebo Japonska. Účast na turnaji rovněž přinesla žákům také nový pohled na vztah handicapovaného a zdravého člověka, o kterém se učí v hodinách rodinné výchovy pouze v teoretické rovině. A nyní měli možnost poznat v realitě svět lidí s handicapem a na vlastní kůži poznat a uvědomit si, jaké štěstí vlastně mají. Štěstí v podobě svého zdraví a možnosti žít „bez omezení“. A v neposlední řadě se mohli přesvědčit o tom, že opravdu záleží jen a jen na nás, jak se ve svém životě vyrovnáváme se závažnými problémy, a že i s handicapem lze žít aktivně a naplno.
Mgr. Martina Pelikánová, ředitelka školy